Warsztaty Programu „MNP” w Gliwicach 09/2016 – podsumowanie

Warsztaty Młodych Na Progu, organizowane przy gliwickiej katedrze stają się już niemal tradycją, staramy się jednak z roku na rok doskonalić treści przekazywane podczas sobotnich spotkań, aby móc odpowiedzieć na potrzeby członków ekip pracujących w programie.

W tym roku w Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II zebrało się ponad 130 osób, aby wspólnie dzielić się doświadczeniem, zadawać pytania, mówić o trudnościach czy uczyć się nowych rzeczy.

Wśród uczestników można było znaleźć księży, jak i osoby świeckie – te z doświadczeniem i te całkiem nowe, licealistów, studentów, rodziców, odpowiedzialnych za program w parafii i tych, którzy wzięli do ręki materiały MNP po raz pierwszy. Warsztaty były otwarte dla każdego, kto czuje się zaproszony do ewangelizacji młodych w miejscu, w którym jest.

Organizatorzy przygotowali inne formy i treści warsztatów, niż w ubiegłym roku, aby dla każdego były rozwijające – nawet dla osób, które posługują w tymże programie od lat. Uczestnicy w większości ocenili organizację 5/5, co oddaje wysoki poziom warsztatów oraz potrzebę spotkania się w tak licznym gronie osób, które w ciągu roku stawiają sobie ten sam cel – ewangelizację młodych. Pragniemy, rzeczywiście tworzyć jedno ciało, a nie skupiać się tylko na swoim zadaniu, dlatego czas dzielenia jest dla nas tak ważny i nie mogło zabraknąć go w ramach warsztatów.

Dzień podzieliśmy na dwie duże części – blok I i II, a w każdym z nich do wyboru jeden z czterech tematów spotkania. Blok I skupił się na ewangelizacji dużej grupy – przeprowadziliśmy warsztat nauczania, prowadzenia uwielbienia, inicjatyw twórczych i prezentacji programu MNP. Ten ostatni był najbardziej liczny – co pokazuje, że wciąż przybywają nowi animatorzy, którzy w większości sami byli uczestnikami programu Młodzi Na Progu, a dziś czują się zachęceni do stanięcia po tej drugiej, bardziej odpowiedzialnej stronie, jakiej jest prowadzenie innych.

„Zrozumiałam lepiej sens uwielbienia i czym ono powinno być.”

„Zdobyłam masę nowych pomysłów, nawet jeden udało mi się już zrealizować. Dzięki!”

„Nauczyłam się, jak zastąpić konspekt spotkania czymś kreatywnym.” – to tylko niektóre wypowiedzi uczestników.

Blok II zawierał dwa warsztaty dla animatorów grupek, ewangelizację w praktyce i spotkanie odpowiedzialnych za program w parafii.

„Poczułam się nawrócona z prowadzenia programu dla programu.”

„Określiłam sobie cele na ten rok formacyjny, co było mi bardzo potrzebne”.

W ankiecie skierowanej do uczestników 60% określa ten czas jako „bardzo cenny”, a 40% – „motywujący do prowadzenia programu”, ani razu natomiast nie padła odpowiedź, że czas ten nie był ważny bądź potrzebny.

Całość zakończyła wspólna modlitwa uwielbienia, podczas której nie brakowało słów poznania, doświadczenia bliskości Boga czy wspaniałego spotkania z Nim. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy swoją obecnością współtworzyli z nami tę wrześniową sobotę. Mamy nadzieję, że widzimy się najpóźniej za rok! 🙂