Kolejne warsztaty Programu „MNP”! Tym razem – Łomża 11/2016

Łomża okazała się być kolejnym miejscem, w którym w bieżącym roku szkolnym poprowadziliśmy warsztaty Młodzi Na Progu. Odległość była duża, jednak jesteśmy przekonani o tym, że droga, którą przebyliśmy była warta swojego czasu. Pierwszą cześcią dnia było coroczne spotkanie proboszczów diecezji łomżyńkiej, która liczy 182 parafie, podczas którego prowadzący – ks. Korneliusz Mathauschek przedstawił proces zmiany myślenia, wizję oraz konkretne działania proboszcza parafii, w której powstaje filia Szkoły Nowej Ewangelizacji, czyli miejsce, do którego docelowo wprowadzamy uczestników programu Młodzi Na Progu. Diecezja Łomżyńska zdecydowała się na wprowadzenie do swoich parafii naszego pomysłu na pracę z młodymi, stąd postanowiliśmy rozpocząć od ukazania wartości wspólnoty, jako głównego środowiska wiary.

Później przedstawiony został sam program – jego cel, główne założenia, wizja, oraz konkretne wskazówki dotyczące prowadzenia spotkań oraz odpowiedzialności za członków ekipy.

Kluczowym momentem okazało się spotkanie popołudniowe, w którym wzięło udział ok. stu osób, w tym księży, katechetów, animatorów i kleryków. Dwugodzinny warsztat skupiał się na przekazaniu nie tyle wiedzy o programie, ale sposobu myślenia, w którym ewangelizujemy, tworząc dla młodych dom, który stanie się dla nich bezpiecznym miejscem, a nie serią spotkań przygotowujących do bierzmowania. W czasie warsztatu jedna z uczestniczek wypowiedziała się, iż od zeszłego roku prowadzi w swojej parafii spokania wg pomysłu programu i rzeczywiście przynosi on owoc, jakim są ludzie zostający w kościele, budujący swoją więź z Bogiem – a dziś sami przygotowujący się do stanięcia się animatorem. Ostatnie pół godziny przeznaczyliśmy na zadawanie pytań – pojawiły się chyba wszystkie możliwe 🙂 Od tych, jak prowadzić grupkę czy jak wyciągać konsekwecje nieobecności na spotkaniach, po prośby o ukazanie różnic, między programem a spotkaniami, które w parafiach prowadzono dotychczas.

Już cieszymy się na współpracę z otwartymi, niezwykle twórzymi uczestnikami warsztatów 🙂