Podsumowanie 2019 roku w działalności Młodych Na Progu!

PODSUMOWANIE 2019 ROKU

Kochany Jezu, dziękujemy Ci za każdą osobę,
która stanęła w Tym roku na naszej drodze.
Dziękujemy Ci, za każde serce,
które w tym roku mogło o Tobie usłyszeć
i zanieść Cię dalej do swojego domu, szkoły.
Jesteśmy Ci wdzięczni za ten miniony rok i każdą chwilę,
w której to my mogliśmy doświadczać Twego błogosławieństwa,
prowadzenia i Miłości, która przemienia wszystko!
Uwielbiamy Cię Panie i nie ustajemy w drodze bo jesteś Ty…
Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen

Miniony rok przyniósł nam 50 turnusów Rekolekcji Spotkania, w których uczestniczyło ponad 2300 młodych ludzi w 30 ośrodkach rekolekcyjnych w całej Polsce. Podczas rekolekcji ponad 1720 młodych ludzi wyraziło chęć przystąpienia do wspólnoty. Rekolekcje przeprowadziło 26 dyrektorów wraz z ponad 55 księżmi i ekipami świeckich ewangelizatorów. W wielu parafiach były to pierwsze przeprowadzone Rekolekcje Spotkania, co zaowocowało powstaniem wspólnot młodzieżowych.

Przeprowadziliśmy 3 turnusy Rekolekcji Środowiska dla ponad 150 uczestników, którzy mogli poznawać jak być świadkiem Jezusa w swojej rodzinie, w szkole i w Kościele. Miło nam w tym miejscu poinformować, że po raz pierwszy Rekolekcje Środowiska zostały przekazane nowemu dyrektorowi. Ks. Michał Krawczyk od tego momentu może samodzielnie prowadzić te rekolekcje w swojej diecezji.

W tym roku odbył się także turnus Rekolekcji Królestwa w Brzesku. Siedemdziesięcioro młodych ludzi mogło zmagać się z trudnościami i zwyciężać na wzór Króla Dawida słuchając Pana i ucząc się wierności względem Jego Słowa. Również ten stopień rekolekcji został przekazany nowemu dyrektorowi. Aleksandra Małochleb od tej pory może prowadzić Rekolekcje Królestwa w diecezji tarnowskiej. Cieszymy się z tego faktu, ponieważ nieustannie widzimy wzrost Centrum Lokalnego Tarnów, które jeszcze niedawno dopiero raczkowało w programie Młodzi Na Progu, a teraz program prowadzony jest w kilkunastu parafiach wraz z pomocą kilkuset animatorów.

W tym roku odbyły się także długo wyczekiwane Rekolekcje Samarytanin. W Błoniach uczestniczyło w nich 20 uczestników, którzy przyjechali by uleczyć swoje serca u najlepszego Lekarza jakim jest Jezus Chrystus. Był to owocny czas, szczególnie dla tych, którzy już jako uformowani i formujący innych mogli uczestniczyć w tym kursie, by zagłębić się w najdalsze zakątki swoich serc.

Kluczowym wydarzeniem 2019 roku stała się jednak historyczna I Krajowa Konferencja Programu Młodzi Na Progu, która odbyła się 16 marcu w Toszku. Podczas tego wydarzenie ponad 100 zaangażowanych w działalność programu odpowiedzialnych i liderów spotkało się, aby uczestniczyć w panelu dyskusyjnym, w którym brali udział: bp Andrzej Iwanecki, ks. Artur Sepioło i Paweł Pienkiewicz. Był to czas niesamowitego dzielenia się doświadczeniem oraz bycia razem w gronie ogromnej Rodziny Młodych Na Progu. Doświadczyliśmy ogromnego błogosławieństwa i gościnności ze strony parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Toszku oraz współorganizatorów wydarzenia HG Hotel Restauracja Toszek, Cukiernia Restauracja Grzybek oraz Miasto Toszek. Z tego miejsca pragniemy raz jeszcze serdecznie podziękować za wszelkie wsparcie, zarówno finansowe jak i duchowe ze strony współorganizatorów.

Co łączy pięć miast – Otwock, Bielsko-Biała, Katowice, Tarnów i Toszek? W tych miastach w tym roku przeprowadziliśmy Warsztaty i szkolenia dla księży i świeckich. W każdym z tych miejsc głosiliśmy Słowo Boże, dawaliśmy świadectwo dzieląc się doświadczeniem i przedstawialiśmy metodologię i wizję programu Młodzi Na Progu. W tegorocznych warsztatach brało udział ponad 650 osób. Po raz pierwszy w tym roku przyjęliśmy zaproszenie na III Kaliskie Forum Nowej Ewangelizacji zatytułowane „Kościół jest młody” – gdzie przedstawialiśmy program Młodzi Na Progu i uczestniczyliśmy w panelu dyskusyjnym na temat miejsca młodych w Kościele. W maju uczestniczyliśmy także w Audycji Radia Anioł Beskidów, podczas której przedstawialiśmy wizję budowania Domu dla Młodych i opowiadaliśmy o działalności programu Młodzi Na Progu.

Lato upłynęło nam bardzo szybko, ale najbardziej wspominamy Wyjazd rekolekcyjno-wypoczynkowy potocznie nazwany przez nas Letnim Wyjazdem Młodych. W tym roku w wakacyjnym turnusie uczestniczyło 130 młodych wraz z 20 osobową kadrą. Podczas wyjazdu do Podgórzyna młodzi oprócz codziennej Eucharystii i formacji duchowej mogli uczestniczyć w wielu atrakcjach turystycznych.

Rok 2019 stał się również dla programu Młodzi Na Progu rokiem nowości i początkiem wielu nowych rzeczywistości. Po pierwsze uruchomiliśmy profil na portalu Patronite.pl, aby każdy kto pragnie wspomóc dzieło mógł stać się naszym patronem. W ciągu 6 miesięcy dołączyło do grona naszych darczyńców ośmioro patronów, którzy każdego miesiąca wspierają nas finansowo. Po drugie po raz pierwszy przeprowadziliśmy szkoleniowy turnus Rekolekcji Spotkania dla kandydatów na animatorów i odpowiedzialnych. Turnus odbył się w Korbielowie, gdzie 70 uczestników mogło szkolić się w prowadzeniu rekolekcji przeżywając je na własnej skórze. Rekolekcje zostały przeprowadzone dla diecezji bielsko-żywieckiej i katowickiej, gdzie również po raz pierwszy w tym roku weszliśmy
z programem MNP. Po trzecie uruchomiliśmy Bazę parafii programu MNP, która gromadzi wszystkie parafie, które korzystają z materiałów i konspektów Młodych Na Progu budując dom dla młodych przy swoich parafiach. Obecnie w przeciągu 6 miesięcy do bazy zgłosiło się ponad 50 parafii z 12 diecezji w całej Polsce. Po czwarte rozpoczęliśmy swoją działalność na youtube.pl. Powoli przymierzamy się do nagrywania nauczań i formacji dla animatorów i odpowiedzialnych. Dotychczas na naszym yt pojawiły się nauczania z poprzednich warsztatów oraz skróty ważnych dla nas wydarzeń. Po piąte asortyment naszego sklepu nieustannie się wzbogaca. Wypuściliśmy nowe gadżety ewangelizacyjne m.in. notatniki w twardej oprawie, bloczki na notatki, torby bawełniane z ewangelizacyjnym napisem „Zasilany Duchem Świętym”, czapki z ewangelizacyjnym przesłaniem w trzech wyjątkowych wzorach: Pray all day, God loves young, Walcz jak Dawid oraz bluzy z logiem Młodzi Na Progu. W naszym sklepie pojawiły się także nowe konspekty dla przedostatniego roku przygotowania do bierzmowania „Młodzi Na Progu 2”. Długo czekaliśmy na pozytywną opinię i opracowanie tych materiałów, dlatego tym bardziej cieszymy się z pierwszych wydrukowanych egzemplarzy.

Podsumowanie dobiega końca, ale w tym miejscu przyszedł czas na ogromne podziękowanie Wam, Drodzy Animatorzy, Odpowiedzialni, Liderzy i Księża! Z całego serca pragniemy podziękować Wam za posługę w tym roku. Jesteście niesamowicie w swoim zapale i gorliwości, pełni Ducha Świętego
i wciąż pragnący więcej dla młodych! Współpraca z Wami sprawia, że nieustannie dziękujemy Boga za taki Kościół, pełny wspaniałych, zaangażowanych w ewangelizację, młodych ludzi z rozpalonymi sercami do głoszenia Dobrej Nowiny każdemu napotkanemu człowiekowi. Dziękujemy raz jeszcze Księżom, bez waszego wsparcia wiele inicjatyw nie mogłoby być przeprowadzonych. Niech Wasze świadectwo nieustannie pociąga młodych ludzi jeszcze bliżej do Chrystusa, nie zapominajcie
by swoim życiem wskazywać zawsze na Mistrza.