Podsumowanie działalności kanału Młodzi na Progu na YouTube.pl w roku 2020

Przyszedł czas, by program Młodzi na Progu otworzył swoje horyzonty również w przestrzeni Internetowej. Czas pandemii sprawił, że rozpoczęliśmy swoje prężne działanie na kanale YouTube. Małymi krokami uczyliśmy się tworzyć proste filmy, by w chwili obecnej móc wypuszczać serię nauczań. Poniżej kilka słów o każdej z wypuszczonych przez nas serii.
 • NIECODZINNE SŁOWO KS. ADAMA i VLOG KS. ADAMA

Niecodzienne Słowo to pierwsza seria homilii Wielkopostnych wygłoszonych przez ks. Adama Koppla w każdą niedzielę wielkiego postu. Był to jeden z pierwszych projektów, jaki udało nam się stworzyć na YT. Opierały się one na Liturgii Słowa każdej z niedziel. W tej serii pojawiła się także seria Vloga MNP, który przedstawia książkę pisaną aktualnie przez ks. Adama, a której premierę przewidujemy w 2021 roku.

 • DOMOWA SZKOŁA ANIMATORA

Możemy śmiało powiedzieć, że DSA to kluczowy projekt 2020 roku w programie Młodzi na Progu. Ta seria była skierowana szczególnie do animatorów, którzy zostali wrzuceni na głęboką wodę prowadzenia spotkań z bierzmowanymi w formie online. Dwa równoległe światy – szkolenie w formie krótkiej konferencji na YT, a także zamknięta grupa dzielenia na FB sprawiły, że mogliśmy dać animatorom konkretny materiał, który wsparł ich działalność.

W pierwszych trzech filmach DSA przedstawialiśmy świadków, czyli nauczycieli naszej szkoły, którzy chcieli dzielić się doświadczeniem pracy z młodymi. Dotychczas udało nam się stworzyć 18 filmów Domowej Szkoły Animatora. Poniżej lista filmów, które udało nam się nagrać w tej serii.

 • DSA #1 – ks. Adam Koppel – wizja.
 • DSA #2 – Aleksandra Małochleb – cechy animatora.
 • DSA #3 – Kateryna Bondarenko – Fundament animatora
 • DSA #4 – Asia Sikorska – Z Bogiem na czacie
 • DSA #5 – Mateusz Posiłek – Lectio Divina
 • DSA #8 – Krzysztof Podsiadło – Skrutacja biblijna
 • DSA #9 – Ks. Adam Koppel- Sztafeta
 • DSA #10 – Dominika Macha-Kowalska – Nabożeństwa nie tylko dla „moherów”
 • DSA #11 – Dominika Macha-Kowalska – Nabożeństwa w roku liturgicznym
 • DSA #12 – Alicja Miszkurka – Uwielbienie to styl życia
 • DSA #13 – Agata Sepioło – Jak przygotować nauczanie
 • DSA #13.1 – Agata Sepioło – Bonus o nauczaniu.
 • DSA #14 – Aleksandra Małochleb – Jak mówić nauczanie?
 • DSA #15 – Mateusz Posiłek – Czerp z dobrego źródła, czyli z czego korzystać pisząc nauczanie.
 • DSA #16 – Ks. Adam Koppel – Twórz nowe, czyli jak stworzyć nauczanie nie mając narzuconego tematu.
 • DSA #17 – ks. Mateusz Włosek – Najbliżej jak się da! – Liturgia godzin.

Grupa dla formujących się w DSA otwarta na facebooku.

Domowa Szkoła Animatora to miejsce dzielenia się doświadczeniem i świadectwem, miejsce pytań i uzyskiwania odpowiedzi. Na naszym profilu facebookowym powstała „zamknięta” grupa DSA, której uczestnicy mogą w komentarzach dzielić się wrażeniami i zadawać pytania. Zasady działania grupy opierają się na zasadach działania grup dzielenia, dlatego chcemy, by było to miejsce pełne otwartości, ufności i szacunku.

 • SŁOWO SIĘ RZEKŁO

Nowa odsłona kanału MNP na YouTubie opiera się na świadectwach osób zaangażowanych w program Młodzi na Progu od wielu lat. Kilkuminutowe świadectwa mają na celu ukazać program MNP jako inicjatywę ewangelizacji młodych, która przede wszystkim przemienia serca poprzez spotkanie z Żywym Bogiem. Uczestnicy tego cyklu niejednokrotnie sami przeżyli program MNP w swoich parafiach co zmieniło ich życie.

Dotychczas ukazały się:

 1. s. Agnieszka Ozimek, Kutno,
 2. Michał Krzysztofik, Bytom,
 3. Natalia Posiłek, Zabrze,
 4. Kasia i Mariusz Grim, Bytom,
 5. Łukasz Sadyś, Chorzów,
 6. Zosia Ziora, Kochanowice,
 7. Mateusz Piwowarczyk, Tarnów,
 8. Agata Sepioło, Katowice
 9. ks. Mateusz Włosek, Żory.
 10. Weronika Pieniążek, Tarnowskie Góry.
 11. Justyna Maziuk, Gliwice.
 12. Paweł Mączyński, Częstochowa.
 13. Paulina Włodarczyk, Zabrze.
 14. Elżbieta Cichoń, Toszek.
 15. Alicja Miszkurka, Tarnów.
 16. Katarzyna Ziemniak, Gliwice.
 • JAK PROWADZIĆ SPOTKANIA ONLINE?

Jesienią czas pandemii znów zatrzymał nas w domu i przeszliśmy wszyscy do trybu online. Jest to wielkie wyzwanie nie tylko dla nauczycieli czy księży, ale też dla animatorów. Dlatego postanowiliśmy wspomóc przygotowanie młodych do sakramentu bierzmowania poprzez filmy, które ukazują istotę prowadzenia spotkań dla młodych online. „Jak prowadzić spotkania online?” to seria, która przez cały listopad będzie dostępna na naszym facebooku i YouTube. W każdy czwartek na naszym facebookowym profilu mogliśmy uczestniczyć w livie ks. Adama, a następnego dnia film już w pełnej wersji był dostępny na naszym YT.

 • ADWENTOWE OBSERWATORIUM

Przygotowaliśmy oryginalny, niepowtarzalny, zdalny kalendarz adwentowy. Każde okienko kalendarza odkrywało coś nowego, pojawiły się: zabawa, konkursy dla całej rodziny i czas na szukanie Boga osobiście. Na profilu facebookowym MNP każdego dnia rano można było znaleźć kolejne okienko kalendarza. W każdą środę zapraszaliśmy uczestników do Adwentowego Obserwatorium Okiem Eksperta, czyli badania gwiazd, które prowadzi studentka astronomii Natalia Posiłek. A każdej soboty do Adwentowego Obserwatorium gdzie ks. Adam Koppel odkrywając gwiazdy wprost z Pisma Świętego wygłosił krótkie nauczanie oparte na Słowie Bożym.