Spokojna rozmowa o depresji

W tym roku w wyjątkowy sposób Fundacja „Młodzi na Progu” włączyła się w przeżywanie Światowego dnia walki z depresją. W sposób wirtualny za pośrednictwem facebook’a 5 marca odbyła się Konferencja pt.: „Spokojna rozmowa o depresji”. Spokojna – bo chcieliśmy czule i delikatnie dotknąć tematu cierpienia wielu ludzi, także młodych… Rozmowa – bo o tym co trudne trzeba rozmawiać, aby wiedzieć, jak wspierać siebie i innych… O depresji – bo 23.02 przypada światowy dzień walki z depresją. Konferencja odbyła się z inicjatywy naszych Przyjaciół z Toszka z Parafia św. Katarzyny Aleksandryjskiej, którzy co roku organizują Bieg Wsparcia dla osób z depresją.

Goście konferencji:

Oliwa Markefka- ukończyła psychologię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, szkolenia z zakresu Treningu Umiejętności Społecznych oraz Racjonalnej Terapii Zachowań. Od wielu lat podejmuje próby towarzyszenia młodzieży podczas ich drogi ku dorosłości. Wcześniej jako animatorka w programie Młodych na Progu, wolontariusz, praktykant w szkołach podstawowych, średnich oraz specjalistycznych ośrodkach pomocy dla młodzieży. Aktualnie pracuje jako psycholog w szkole podstawowej. Na co dzień jest żoną, mamą dwuletnich bliźniąt. W jej sercu niezmiennie od wielu lat znajduje się muzyka oraz chęć poznawania ludzi i nowych miejsc (choć z realizacją tego ostatniego przy dzieciaczkach bywa różnie)


ks. Adam Koppel – Jest Księdzem od 15 lat i od samego początku służby stara się towarzyszyć młodym ludziom zarówno poprzez program Młodzi na Progu, jak w indywidualne rozmowy, spotkania, wyjazdy, posługę sakramentalną i spędzaniu czasu razem. Można powiedzieć, że Młodzi są jego pasją, ale jest nią także chodzenie po górach, zdobywanie coraz wyższych szczytów, także w formie alpinistycznej, lubi biegać i grać w piłkę nożną. Od pewnego czasu za sprawą osobistych doświadczeń stali się mu bliscy ludzie depresyjni, szczególnie młodzi zmagający się z depresją. W związku z tym od kilku lat, razem z Przyjaciółmi z Toszka, rozpoczął kampanię rozszerzającą temat depresji w diecezji gliwickiej.

Link do Spokojnej rozmowy o depresji – klik