Warsztaty

Warsztaty Programu Młodzi na Progu są miejscem szkolenia księży, odpowiedzialnych świeckich i animatorów do posługi w programie. Naszym pragnieniem, jako Biura Krajowego jest, aby każda osoba, która ma do czynienia z programem w parafii nie tylko posiadała niezbędne materiały, ale przede wszystkim znała wizję i cel programu, jak również zdobyła praktyczne umiejętności prowadzenia poszczególnych części spotkań.
Program zawiera specyficzne elementy metody Szkoły Nowej Ewangelizacji, które jest trudno zastosować mając przed sobą jedynie tekst książki, dlatego ważny jest udział w warsztatach. Prowadzimy je metodą laboratorium, gdzie można samemu doświadczyć środków, które później stosuje się w programie. Można także zaprosić ekipę prowadzącą, aby przeprowadziła warsztaty w Twojej parafii. Dzięki warsztatom możemy też się poznać, a jest to dla nas ważne, bo chcemy współpracować z osobami prowadzącymi program.
Warsztaty prowadzimy w dwóch poziomach: podstawowym i rozszerzonym. Warsztaty podstawowe są przeznaczone dla osób, które chcą rozpocząć pracę z programem w swojej parafii. Dla nich proponujemy dwa warsztaty. Pierwszy – Wprowadzenie w program MNP i Rekolekcje Spotkania, podczas którego przedstawiamy metodologie prowadzenia spotkań, tłumaczymy poszczególne części naszych konspektów i ukazujemy wizję budowania Domu dla młodych w Kościele. Drugi – Jak prowadzić małą grupę, podczas którego dzielimy się praktycznymi wskazówkami prowadzenia grupki dzielenia dla młodych, tworzenia relacji w grupie i umiejętnościami mówienia o  Bogu młodym.
Poziom rozszerzony to warsztaty dla osób, które już posługują w programie, a pragną się rozwijać. Propozycje warsztatów tego poziomu co roku się zmieniają i poszerzają, ponieważ staramy się dostosowywać treści do potrzeb aktualnie współpracujących z nami duchownych i świeckich. Przykładowe propozycje warsztatów to: Formacja uczniów, podczas którego prezentujemy metodę formowania uczniów i następców; Jak rozpocząć wspólne budowanie, podczas którego pomagamy rozpocząć prowadzenie programu w parafiach, które dopiero zaczynają albo nie wiedza jak rozpocząć tworzyć wspólnoty młodych; Ewangelizacyjne prowadzenie spotkań, to warsztat uczący kreatywności w ewangelizacji; Prowadzenie modlitwy, skupia się przede wszystkim na relacji z Bogiem i umiejętności prowadzenia modlitwy uwielbienia podczas rekolekcji dla młodych; Rola księdza w programie MNP, ukazuje jak ważny jest autorytet i obecność duszpasterza w prowadzeniu programu; Nauczanie i świadectwo, przedstawia praktyczne wskazówki pisania i wygłaszania nauczań oraz sensu i schematu mówienia świadectw tak, by nie były one zbyt długie ale konkretne; Jak prowadzić małą grupę poziom rozszerzony, podczas którego ukazujemy trudności, które może napotkać animator podczas prowadzenia grupy.
W sezonie 2018/2019 przeprowadziliśmy warsztaty w:
Legnicy (25 os.), Tarnowie (270 os.),  Gliwicach (190 os.), Katowicach (190 os.),  Bielsku-Białej (40 os.) i Otwocku (40 os.). Poprowadziliśmy również spotkania dla katechetów archidiecezji katowickiej (dla ponad 400 os.).
W sezonie 2019/2020 przeprowadziliśmy warsztaty w:
Katowicach (190 os.), Otwocku (40 os.), Bielsku-Białej (40 os.), Tarnowie (230 os.) i w Toszku (150 os.).
W sezonie 2020/2021 z racji pandemii Covid-19 nasze warsztaty miały zupełnie inną formę, dlatego w nieco okrojonej formie przeprowadziliśmy je w kilku miejscach stacjonarnie, a dokładnie w:
Tarnowie (150 os.), we Wrocławiu (12 os.),  Zabrzu (22 os. i 18 os.), Żorach (25 os.), Tychach (25 os.) i w Radomiu (20 os.)
W 2020 roku udało nam się również po raz pierwszy przeprowadzić warsztaty w formie online dla Ojców Sercanów,
których wprowadziliśmy w wizję programu MNP

Jeśli masz pragnienie wziąć udział w warsztatach, a nie odnalazłeś ich w pobliżu Twojej miejscowości, możesz zaprosić nas do siebie, byśmy mogli dzielić się swoim doświadczeniem. Napisz do nas: fundacjamlodzinaprogu@gmail.com

Warsztaty MNP/ Gliwice 2018

Warsztaty MNP /Tarnów 2017

Warsztaty MNP /Gliwice 2017

Warsztaty MNP /Gliwice 2016
Szkolenie Dyrektorów R.Spotkania /Bytom 2016

Warsztaty MNP /Gliwice 2014