Podsumowanie 2018 roku!

Zakończyliśmy 2018 rok z ogromnym pragnieniem. Pragnieniem, które pozwala nam oczekiwać jeszcze więcej: Pójdź! (…) Przygotowałem dom dla Ciebie! – czytamy w pierwszej księdze Pisma Świętego. Zgodnie z tym marzeniem, które Bóg włożył w nasze serca, ten rok był dla nas czasem, kiedy najlepiej jak tylko potrafiliśmy, staraliśmy się budować w Kościele miejsce dla młodych.  

Zaczęło się od decyzji jednej osoby o stworzeniu nowego programu dla młodych, którzy w swojej parafii pragnęli przygotować się do bierzmowania. Później – robocza nazwa, logo “na chwilę”, plan rekolekcji spisany na kolanach. To, co Bóg zaczął robić, przerosło oczekiwania wszystkich zaangażowanych. Marzenie o tym, aby młodzi szukali swojego miejsca właśnie w Kościele Katolickim zaczęło się realizować na naszych oczach: to nasze pokolenie uczestniczyło w Rekolekcjach Spotkania, nasze pokolenie stanęło po stronie odpowiedzialnych, nasze pokolenie dziś poświęca swój czas, aby nieść innym Dobrą Nowinę. Mamy w sercach pragnienie, aby nasi rówieśnicy nigdy nie chcieli szukać swojego miejsca gdzie indziej – Kościół traktujemy na poważnie, jako miejsce wspólnego budowania, wspólnego przeżywania radości, ale i smutku; wspólnego przechodzenia przez trudności, byśmy każdego dnia mogli powiedzieć Jako w Niebie, tak i na Ziemi – z poczuciem odpowiedzialności za to, aby na Ziemi rzeczywiście działo się jak w Niebie. Dzisiaj, po trzynastu latach od powstania Młodych Na Progu mamy trochę większą, niż poprzednio, świadomość misji, którą Bóg włożył w nasze życie. Wciąż jako słabi, jednak nadal wspólnie wołamy: Przyjdź Królestwo Twe! Marzymy o tym, by coraz więcej młodych mogło usłyszeć o Bogu, poznać Go i zostać tam, gdzie nigdy nie zostaną sami.

29 turnusów Rekolekcji Spotkania, w których uczestniczyło w sumie ponad 1816 młodych – w czasie trwania konferencji, spotkań w grupkach oraz na modlitwie uwielbialiśmy Boga w sumie przez 696 godzin. 11 edycji warsztatów dla animatorów, dyrektorów rekolekcji, księży oraz odpowiedzialnych za program w parafii, 2 turnusy wakacyjne dla 168 osób oraz ponad 100 osób, które w minionym roku przeżyły Rekolekcje Środowiska. 27 czynnie posługujących dyrektorów Rekolekcji Spotkania oraz kilkanaście tych, którzy mając w sercu tę posługę przygotowują się do niej. Księża i świeccy, którzy pragną stanąć na czele wspólnoty młodzieżowej, parafie, które rozpoczęły formację programem Młodzi Na Progu, Biskupi diecezji, liderzy wspólnot, w których pojawiają się młodzi – to osoby, z którymi w minionym roku mieliśmy okazję rozmawiać, modlić się oraz współpracować.

Pasja Księdza Adama została podkreślona wagą dekretu udzielonego z rąk ks. bp Andrzeja Iwaneckiego! Pierwotnie wydane materiały formacyjne zostały zaktualizowane, a ich zakup dostępny jest już nie drogą mailową, ale w naszym sklepie internetowym.

Nasz program otrzymał rekomendację Komisji Wychowania Katolickiego KEP.

Zdecydowana większość naszych wolontariuszy spędziła weekendy służąc młodym i ich duszpasterzom w niemal całej Polsce. Głosiliśmy Ewangelię i Boże Królestwo.

Na kolejny rok mamy jedno marzenie: Pragniemy nadal służyć!