O książce kolejnych kilka słów…

O czym jest ta książka?

Zgodnie z obietnicą dzisiaj kilka słów o treści książki, którą piszę.

Ta książka mówi o wizji, o doświadczeniu i o marzeniach

O wizji

Młodzi na Progu to przede wszystkim wizja. Zanim powstały jakiekolwiek materiały, podręczniki, strona internetowa, była wizja. A jak mówi nasz przyjaciel i jeden z inicjatorów programu Młodzi na Progu, ks. Artur Sepioło wizja to “proste marzenie, które pociąga serce”. Początki tej wizji zostały mi przekazane przez Janusza Kasperczyka, który wprowadzał mnie do pierwszej ekipy parafialnej Młodzi na Progu przy parafii św. Anny w Bytomiu, i który jest współautorem pierwszych konspektów i materiałów. W tej parafii powołaliśmy do życia pierwszą wspólnotę młodych wyrosłą z programu Młodzi na Progu i razem z młodymi i wspólnotą dorosłych uczyliśmy się, jak ma wyglądać budowanie domu dla młodych w Kościele. Od szczegółowego wyjaśnienia tej wizji rozpoczynam moją książkę. Chciałbym, żeby dotarła ona do każdego, kto ma w ręce podręcznik Młodzi na Progu. Wizja jest niezwykle ważna, jeśli masz wizję, potrafisz działać w każdych warunkach. Wizja to nie jest schemat, wizja to nie jest konspekt. Często padają względem mnie pytania: jak mam to zrobić jeśli nie mam salki, moja parafia to siedem wiosek, dzieci dojeżdżają do odległych szkół…to są realne trudności, ale jeśli znasz wizję, nie jesteś przywiązany do jednego modelu działania. Jeśli zaś nie znasz wizji – Ty i twoi ludzie się pogubią, bo będziecie coś robić, ale nie będziecie wiedzieli dlaczego robicie tak a nie inaczej

O doświadczeniu. 

Wizja ma jednak swoją praktyczną realizację i poczułem, że opisanie jej bedzie ważne. Im dłużej piszę, tym bardziej rozumiem, że nie da się zawrzeć naszego doświadczenia w tekście, ale można je przybliżyć. Mimo, że spędzamy całe dnie na formacji uczniów spotykając się z biskupami, księżmi i świeckimi, prowadząc kursy, warsztaty i szkolenia, to pojawiają się pytania o szczegółowe rozwiązania. Próbuję więc opisać krok po kroku każdy element budowania domu dla młodych przed i po bierzmowaniu z konkretnymi przykładami: jak znajduję współpracowników, jak formuję animatorów, jak prowadzę modlitwę, jak głoszę, jak zakładam wspólnotę. Mam nadzieję, że będzie to zachęcające dla innych, chociaż każdy ma swoje doświadczenie. Nie chodzi o to, żeby bezkrytycznie coś kopiować, ale żeby patrząc na wzór odnaleźć swoją drogę.

O marzeniach

Wizja ma to do siebie, że ciągle się rozwija, jest ciągle przed nami. Są takie rzeczy, które fizycznie trzeba wykonać, są łatwe do przewidzenia, chociaż trudniejsze do wykonania, jak np. wydanie formacji dla wspólnot. Są jednak też takie, które są rzeczywiście przed nami i tym marzeniem jest prawdziwy, rzeczywisty dom, w którym moglibyśmy w 100% realizować wizję, którą, jak wierzymy, otrzymaliśmy w Kościele od Boga.  

Już niedługo odpowiem na pytanie, w jakim celu powstaje ta książka…

ks. Adam Koppel