Podsumowanie w Programie Młodzi na Progu! Zobacz co udało nam się zrobić w 2020 roku!

SPRAWOZDANIE ROCZNE Młodzi na Progu

Kochany Jezu, dziękujemy Ci za każdą osobę,
która stanęła w Tym roku na naszej drodze.
Dziękujemy Ci, za każde serce,
które w tym roku mogło o Tobie usłyszeć
i zanieść Cię dalej do swojego domu, szkoły.
Jesteśmy Ci wdzięczni za ten miniony rok i każdą chwilę,
w której to my mogliśmy doświadczać Twego błogosławieństwa,
prowadzenia i Miłości, która przemienia wszystko!
Uwielbiamy Cię Panie i nie ustajemy w drodze, bo jesteś Ty…
Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen

SPRZYMIERZENI

Rok 2020 rozpoczęliśmy tworząc nową jednostkę specjalną młodych – Sprzymierzonych. To grupa młodych zaangażowanych w pracę w programie MNP. Ustaliliśmy warunki działalności Sprzymierzonych w współtworzeniu Biura MNP.

7 grudnia miało miejsce spotkania podsumowujące działalność Sprzymierzonych w 2020 roku. Udało nam się dzięki tym wspaniałym ludziom zrobić niesamowite rzeczy, m.in. współtworzyli oni z nami Domową Szkołę Animatora, nagrywali świadectwa, współtworzyli Formację Wspólnot, która nadal jest pisana, wspomogli nas przy tworzeniu warsztatów, a nie jedne z nich również prowadzili. Dziękujemy im za zaangażowanie i współpracę.

FORMACJA WSPÓLNOT

Rozpoczęliśmy pracę nad tworzeniem Formacji wspólnot. Redakcja Formacji (Ireneusz Sobstyl, Karolina Rykert, Aleksandra Uryga i ks. Adam Koppel) rozpoczęli spisywanie i przygotowywanie konspektów spotkań dla nowo powstałych wspólnot jako propozycja formacji po bierzmowaniu. Formacja w naszej wizji będzie składała się z 30 spotkań ogólnych, wraz z dzieleniem i tygodniową formacją dla młodych. Pracę nad ostateczną formą tej formacji nadal trwają.

KURS WYCHOWAWCY KOLONIJNEGO

W 2020 roku zaplanowaliśmy przeprowadzenie kursu wychowawcy kolonijnego dla animatorów, którzy posługują podczas rekolekcji dla młodych. Na liście uczestników kursu widniało aż 60 uczestników, w drugim terminie zaś 30 uczestników. Niestety z powodu wybuchu pandemii koronawirusa zmuszeni zostaliśmy do odwołania obu terminów kursu.

LETNI WYJAZD MŁODYCH

W kwietniu Biuro Krajowe po wnikliwej analizie zdecydowało, że w związku z czasem pandemii i obostrzeniami związanymi z organizacją obozów i kolonii w tym roku nie będziemy organizować Letniego

BAZA PARAFII PROGRAMU MŁODZI NA PROGU

W 2020 roku do bazy parafii naszego programu dołączyło kolejnych 9 nowych parafii. Są to nowe parafii, które rozpoczęły współpracę z programem Młodzi na Progu. Jedna parafia z diecezji Warszawsko-Praskiej, cztery parafie z archidiecezji Katowickiej, dwie parafie z diecezji Bielsko-Żywieckiej, i po jednej parafii z diecezji opolskiej i diecezji tarnowskiej.

FACEBOOK

Facebook – od 1 marca naszym fanpegem na fb zajmuje się Katarzyna Grim. Jej twórczość możemy oglądać w wielu wspaniałych wpisach, promocjach sklepu czy też zachęty do przeczytania dobrej książki, posłuchania wspaniałej muzyki jak również obejrzenia wartościowych filmów. Od 1 grudnia po urlopie macierzyńskim wróciła do nas Alicja Orszulak, odpowiedzialna za social media. Przejęła nasza działalność na facebooku, a także rozpoczęła nad pracami graficznymi we wszystkich projektach.

INSTAGRAM

Nasz Instagram od 2019 roku istniał tak po prostu, pojawiały się tam aktualne wydarzenia związane z działaniem biura MNP, jednak postanowiliśmy to zmienić by bardziej świadomie rozpocząć działalność na antygromowym profilu. W listopadzie do ekipy biura krajowego wolontaryjne dołączyła Agata Sepioło, która rozpoczęła swoją działalność na Instagramie.
W grudniu wraz z Alicją Orszulak, rozpoczęliśmy kampanię promocyjną sklepu właśnie w relacjach na Instagramie i Facebooku. Coraz więcej treści pojawiło się również w naszych postach, a także staramy się korzystać z relacji, które tworzymy na bieżąco. Dziewczyny mocno ożywiły nasz profil, z czego jesteśmy niesamowicie wdzięczni.

PATRONITE

Przez cały 2020 rok nasz profil na Patronite.pl odwiedziło kilku nowych patronów, którzy swoimi wpłatami wsparli dzieło MNP. Pod koniec roku portal umożliwił także comiesięczną subskrypcję płatności, co umożliwia patronom łatwiejsze przesyłanie funduszy. W przyszłym roku planujemy szerzej rozpowszechnić nasz profil na tym portalu i zachęcić ludzi do wsparcia Fundacji.

BIURO STACJONARNE – MAMY TO!
 ZABRZE – BISKUPICE

W marcu 2020 roku Biuro MNP zagościło w nowym stacjonarnym biurze, które zostało połączone z magazynem sklepu MNP. Biuro stacjonarne mieściło się w Zabrzu, przy
ul. Bytomskiej 111b przy parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Dzięki gościnności Księdza Proboszcza mogliśmy korzystać z pomieszczenia salek katechetycznych, gdzie przez 4 miesiące nasze biuro gromadziło wszystkie swoje rzeczy. Był to ważny dla nas czas pozbierania wszystkich rekwizytów, zmagazynowania sklepu i przygotowania naszego stacjonarnego biura do pracy. Z racji pandemii jednak mniej korzystaliśmy z tych pomieszczeń.

ZABRZE – DOM SIÓSTR BOROMEUSZEK

W wakacje otrzymaliśmy zgodę na założenie Fundacji Młodzi na Progu, dlatego też postanowiliśmy szukać nowego miejsca na siedzibę fundacji. Rozpoczęliśmy rozmowy
z Siostrami Boromeuszkami, których dom, stojący od wielu lat pusty, znajduje się w Zabrzu przy ul. Wolności 198. Zostaliśmy przyjęci i zachęceni do współpracy. Od sierpnia w Domu Boromeuszek udało nam się wynająć pomieszczenia, które stały się siedzibą stacjonarnego sklepu i magazynu, a także są miejscem spotkać Biura Krajowego MNP. Udało nam się sprawnie wyremontować dwa pomieszczenia, przewieźć meble i cały asortyment sklepu. Od września w Domu Boromeuszek w Zabrzu podpisaliśmy umowę najmu pomieszczeń. Od momentu naszej przeprowadzki można by powiedzieć, „nasze drzwi się nie zamykają”. Mamy wielu gości i spotkań, jak również to miejsce stało się dla nas domem dla młodych. Biuro Krajowe spotyka się tutaj w każdy poniedziałek i czwartek, a potencjał domu wykorzystujemy także do prowadzenia szkoleń i warsztatów.

Mamy też ogromne plany związane z funkcjonowaniem tego ogromnego domu, który może w przyszłości stać się domem rekolekcyjnym MNP z miejscami noclegowymi i dużym zapleczem zielonych terenów. Już teraz w naszych sercach rodzą się pomysły i pragnienia wykorzystania tego potencjału. Dom stacjonarny stanie się również oficjalną siedzibą Fundacji Młodzi na Progu.

OFICJALNE SPOTKANIA MŁODYCH NA PROGU
 • 20 lutego 2020 roku w domu formacyjnym w Błoniu biskup Andrzej Jeż spotkał się
  z księżmi zaangażowanymi w program w naszej diecezji oraz z ks. Adamem Kopplem, krajowym asystentem kościelnym programu. Był czas na wspólną modlitwę, dzielenie, ale też słuchanie.
 • W styczniu członkowie biura MNP uczestniczyli w kilkudniowych Warsztatach psychologicznych dla osób pracujących z młodzieżą w Warszawie.
 • Spotkanie z ks. Jakubem Kopystyńskim SCJ moderatorem Młodzieży Sercańskiej ze Zgromadzenia Sercanów. W rozmowach ustaliliśmy możliwość wprowadzenia proagramu dla 15 parafii zakonnych.
 • W maju przedstawiciele naszego biura – ks. Adam Koppel i Dominika Macha-Kowalska spotkali się wirtualnie z Fundacją YoungLife z Poznania. Przedstawicielami Fundacji byli: ks. Łukasz Szymański, Joanna Jarzyna i Dominik Fafelek. Spotkanie w głównej mierze oparte było na wymianie doświadczeń pracy z młodzieżą. W związku
  z poszerzeniem działalności fundacji o przygotowanie do bierzmowania jej przedstawiciele czerpali wiedzę z naszego doświadczenia, my natomiast mogliśmy ubogacić się ich doświadczeniem pozyskiwania sponsorów i wygrywania grantów. Bardzo ciekawe było również ich organizowanie letnich obozów we współpracy
  z rodzicami. My natomiast mogliśmy dzielić się doświadczeniem budowania relacji
  i więzi, a także wartością naszego programu i jego wizji. – maj
 • We wrześniu po raz pierwszy w biurze stacjonarnym spotkali się księża Diecezji Gliwickiej, którzy prowadza program w swoich parafiach. Był to czas nawiązania współpracy i podzielenia się owocami swojej pracy z młodzieżą. Obecni:
  Konrad Krzyż, Bytom Karb; ks. Marek Ludwig i ks. Łukasz: Meinert: Gliwice – Sośnica; ks. Adam Koppel, Toszek; ks. Andrzej Skolik, Zabrze św. Wojciecha;
  ks. Krzysztof Wycisk, Zabrze św. Anna; ks. Piotr Dyduch, Zabrze św. Andrzeja;  ks. Marcin Wronka.
 • Spotkanie z ks. Mateuszem Włoskiem, koordynatorem programu Młodzi na Progu w Archidiecezji Katowickiej. Spotkanie dotyczyło rozwoju programu w diecezji. Ustaliliśmy zasady prowadzenia tegorocznych rekolekcji oraz szkolenia ekip rekolekcyjnych. Rozpoczęliśmy przygotowania do Warsztatów w Żorach, Tychach i Chorzowie.
 • Spotkaliśmy się z ks. Wojciechem Maciążkiem. Spotkanie dotyczyło warunków założenia Fundacji Młodych na Progu, do której przymierzamy się wielkimi krokami. Przybliżył nam również ważne informacje dotyczące współpracy z kurią Diecezji Gliwickiej.
 • 9 listopada 2020 r. na zaproszenie Wiceprezydenta Zabrza Pana Krzysztofa Lewandowskiego udaliśmy się do Urzędu Miasta. Było to bardzo owocne spotkanie, rozmowy dotyczyły naszego nowego miejsca w Domu Sióstr Boromeuszek i planów na jego zagospodarowanie. Otrzymaliśmy wiele pomysłów i propozycji, które mogą w przyszłości wspomóc działalność fundacji, którą pragniemy założyć.
 • Spotkanie z ks. Grzegorzem Gurą dotyczące warunków postania Fundacji Młodzi na Progu. Ks. Gura jako prawnik dopomógł nam w tworzeniu Fundacji.
 • Korespondencyjnie rozmawialiśmy również z dk. Krzysztofem Pietrzakiem z diecezji łódzkiej, który wyraził ogromną chęć zainteresowania programem MNP
  i poprowadzenia warsztatów w seminarium diecezjalnym.
 • Korespondencyjnie rozmawialiśmy z Jolantą Tyszko polką mieszkająca w Genewie, w Szwajcarii, która była zainteresowana prowadzeniem spotkań według programu MNP.
SKLEP MNP

Styczeń w działalności naszego sklepu był ogromnym krokiem milowym naprzód.
W prowadzenie sklepu zaangażowała się Katarzyna Grim, która już od samego początku rozpoczęła pracę nad jakością naszych produktów. Platforma naszego sklepu, która działa dotychczas stała się niewystarczająca dlatego od stycznia rozpoczęliśmy działanie na Shoperze. Kasia niesamowicie ożywiła nasz sklep, dba nieustannie o stronę graficzną naszego sklepu, dzięki czemu nasze produkty są bardziej pożądane przez klientów. W naszym sklepie są dostępne wszystkie części materiałów programu Młodzi na Progu oraz liczne gadżety ewangelizacyjne.

Co jakiś czas wypuszczamy nowe serie produktów, dzięki pandemii wprowadziliśmy na rynek maseczki z serii „Do twarzy Ci”, które z łatwością mogą ewangelizować innych. Na przełomie wakacji w asortymencie sklepu pojawiły się nerki „Chenge the word”, a także worki na plecy „Chenge the word” i „Always with me”. Asortyment sklepu jednak nieustannie się wzbogaca, pojawiają się nowe notatniki, koszulki, bluzy. Każdy produkt możemy być dostosowany do klienta, nasze koszulki czy bluzy mogą mieć różną gamę kolorystyczną, a wzory, które posiadamy, są na tyle różne, że spodobają się każdemu. Dzięki temu, że odzież tworzymy na zamówienie we współpracy z firmą zewnętrzną, jesteśmy w stanie nieustannie poszerzać nasz asortyment. Jesienią pojawiły się również kurtki soft shell i kominy. Wszystkie z produktów są jakościowo bardzo dobre i wzbogacone o ewangelizacyjne hasła mogą posłużyć jako narzędzie do głoszenia Dobrej Nowiny swoim ubiorem.

KSIĄŻKA ANIMACJI

Z radością udało nam się skończyć redakcję broszury Animacji „GOoD Time” Animacje i zabawy. Trochę trwało, zanim złożyliśmy ją w całość, ale już w grudniu udało nam się wysłać gotową treść i grafikę do drukarni. Książka pojawi się w sprzedaży w styczniu 2021 roku. A jako dodatek do książki już niedługo na naszym kanale na YT pojawią się krótkie instruktarzowe filmy tańców integracyjnych, które w listopadzie i grudniu zostały nagrane przez Michała Krzysztofika, Wiktorię i Dawida Musialika i Dominikę Machę-Kowalską.

PLANY NA PRZYSZŁOŚĆ – FUNDACJA MŁODZI NA PROGU

Rok 2020 pozwolił nam na chwile zatrzymać się w biegu ewangelizacji, by móc skupić się na sobie. Był to dla nas bardzo owocny czas, pandemia sprawiła, że mogliśmy zmienić nasze priorytety i skupić się na tworzeniu Fundacji Młodzi na Progu, która rozpocznie swoją działalność w styczniu 2021 roku. Mogliśmy przygotować statutu fundacji, konsultować nasze pomysły i pragnienia z księżmi, a także z osobami związanymi z programem Młodzi na Progu. Obecnie jesteśmy na etapie dopinania ostatecznych szczegółów Fundacji i mamy ogromne nadzieje, że czas, jaki dostaliśmy od Pana, na przygotowanie się do nowej rzeczywistości przyniesie owoce w przyszłości.

Podsumowanie dobiega końca, ale w tym miejscu przyszedł czas na ogromne podziękowanie Wam, Drodzy Animatorzy, Odpowiedzialni, Liderzy i Księża! Z całego serca pragniemy podziękować Wam za posługę w tym roku. Jesteście niesamowicie w swoim zapale i gorliwości, pełni Ducha Świętego i wciąż pragnący więcej dla młodych! Współpraca z Wami sprawia, że nieustannie dziękujemy Boga za taki Kościół, pełny wspaniałych, zaangażowanych w ewangelizację, młodych ludzi z rozpalonymi sercami do głoszenia Dobrej Nowiny każdemu napotkanemu człowiekowi. Dziękujemy raz jeszcze Księżom, bez waszego wsparcia wiele inicjatyw nie mogłoby być przeprowadzonych. Niech Wasze świadectwo nieustannie pociąga młodych ludzi jeszcze bliżej do Chrystusa, nie zapominajcie by swoim życiem wskazywać zawsze na Mistrza.