Kościół jest Młody – Młodzi Na Progu przedstawieni na III Forum Nowej Ewangelizacji w Kaliszu.

 

W dniach 27-29 września w Kaliszu odbyło się III Forum Nowej Ewangelizacji. Podczas całego weekendu Kościół dyskutował na temat młodych i ich potrzeb na współczesne czasy.
Tym razem do współpracy podczas Forum został zaproszony również program Młodzi Na Progu. Nasi przedstawiciele ks. Tomasz Hajok, Karolina Rykert i Ireneusz Sobstyl, ukazali cel i wizję programu podczas jednego z seminariów. Nie zabrakło również wysłuchania znamienitych prelegentów, którzy podkreślali rolę młodzieży w życiu Kościoła.
Podczas swoich nauczań abp Grzegorz Ryś mówił o budowaniu Kościoła z młodzieżą, a nie dla młodzieży. Zaznaczał, jak ważne jest budowanie Domu dla młodych w Kościele. A podczas homilii mówił: Zanim zaczniesz oceniać ludzi i oburzać się, to zrób to, co Jezus, czyli najpierw pomódl się. Jak się pomodlisz to odkryjesz, że ci wszyscy ludzie nie potrzebują osądu, ale potrzebują zbawienia. Na modlitwie próbujemy widzieć rzeczywistość po Bożemu, próbujemy odkryć, jak każdego widzi Pan Jezus” – zaznaczył.
W sobotę był czas  na wspólną Eucharystię, modlitwę uwielbienia i śpiew, podczas których uczestnicy mogli duchowo przeżywać to wydarzenie. W trakcie prelekcji podkreślano rolę rodziców jako pierwszych autorytetów dla młodych i potrzebę dotarcia do młodych poprzez portale społecznościowe, żeby głosić im Dobrą Nowinę w miejscu, gdzie spędzają coraz więcej czasu. 
Panel dyskusyjny opierał się na organizacji rekolekcji wielkopostnych w szkołach. Padło dużo pytań i wiele rozwiązań, ale konkluzja z tego czasu była najważniejsza: „rekolekcje to tylko zapalnik, ale trzeba mieć miejsce gdzie młody może przyjść później”.  
III Forum Nowej Ewangelizacji diecezji kaliskiej było dla naszych przedstawicieli niewątpliwie czasem duchowego wzrostu. Przywieźli ze sobą wiele przemyśleń i nowych rozwiązań. Już nie możemy się doczekać by wcielić je w życie. Dziękujemy za ich posługę i zaangażowanie!